Novo leto – nove zaobljube. Že razmišljate o letu 2016? Novo leto je idealen čas za pisanje drugačnih zgodb, zato sem si tudi sama v začetku leta 2015 zadala prav poseben cilj.
Bralna kultura v Sloveniji je na slabem glasu in za povrh vsega je ta glas s strani večine premalo slišan, da bi sploh lahko služil za izboljšanje. Leto dni nazaj sem se zato odločila, da po svojih najboljših močeh prispevam delček k promociji branja in izpostavljanju dobrih knjig. Dokazati in pokazati, da obstajajo dobre knjige in da za vsakega bralca na tem svetu obstaja najljubša knjiga, če jo le išče, je velik izziv. Poleg tega seveda zelo rada berem in verjamem, da so knjige preprosto zakon.
V letu 2015 sem si postavila knjižni cilj – prebrati 50 knjig. To je približno ena prebrana knjiga na teden. Velik izziv, ki mi je vršil prijeten pritisk celo leto. Ves čas sem vedela, kateri teden v letu je. Tudi vsakodnevne navade sem večkrat podrejala in prirejala branju knjig, ampak nikoli s prisilo in muko.
Kot problem tehnične narave se je tekom leta izkazalo dejstvo, da ti debelejše in zahtevnejše knjige logično vzamejo dosti več časa za branje, kot zgolj en teden. Knjig sicer ne ocenjujem po debelini. Ravno nasprotno, moje najljubše zbirke obsegajo tudi po tisoč strani na posamezno knjigo. Zaradi omenjenega dejstva se je proti koncu poletja začel kazati “minus” v moji beležki. Vztrajala sem, da je cilj prebrana knjiga in da ena knjiga, tudi če ima 700 strani, še vedno šteje za zgolj eno.
Z rahlo žalostjo sporočam, da mi cilj v celoti ni uspel. Prebrala sem 47 knjig. Za marsikoga je to majhna številka, za marsikoga velika. Najpomembnejše je to, da je zame to vsekakor napredek v primerjavi s prejšnjimi leti, ko sem na leto prebrala okrog 20 knjig.
Novoletna zaobljuba je sicer ena boljših stvari v preteklem letu. Knjige so mi večkrat odgovorile na vprašanja. Name imajo vpliv in posebno moč. Učijo me, kako razumeti svet, ko mislim, da to ni več mogoče. Ponujajo vstopnico za pobeg v druge svetove in drugačne glave. Tudi pomagajo. Ko jih prebiram mi, kot najboljše prijateljice, povedo točno to, kar rabim. Ker nekako vedo, kako se počutim, o čem razmišljam, kaj se mi plete po glavi, kaj me skrbi. Včasih mi podajo odgovore, ki jih potrebujem. Odgovore, ki jih sicer nekje globoko v sebi poznam, ampak jih ne znam spraviti v pravo obliko in jim dati veljave. Verjamem jim pa, ko jih preberem, ker jih slišim izpod peres različnih pisateljev, različnih narodnosti, ver, zapisane v različnih časovnih obdobjih, črno na belem, kot da bi bile namenjene prav meni. Neizmerno sem hvaležna za te nasvete, prebrane vrstice in vsakomur želim, da v knjigah najde svoje odgovore in svoj prostor. Mogoče se zapisano sliši precej patetično, ampak iskreno verjamem, da imajo knjige čudežni učinek.
Zadajte si letos drugačne cilje in naj bodo v povezavi s knjigami. Ni potrebno, da so ekstremni, naj bodo drugačni od vaših siceršnjih navad. In če potrebujete bralni predlog ali nasvet LE na dan z besedo!
Pri mojem izboru knjig so skozi prvo sito prišle zgolj knjige, za katere menim, da so odlično napisane, t.i. klasiki, ki bi jih moral prebrati vsak. Prebirala sem domače in tuje klasike, tiste, s katerimi se srečujemo v srednjih šolah, pa si zaslužijo dodatno branje v kasnejših letih, ko na stvari gledamo drugače. Prebirala sem tudi knjige, ki so trenutno aktualne, odmevne, tiste, ki odpirajo nova vprašanja in prikazujejo drugačne poglede, pa tudi tiste, ki so prejele različne nagrade ali bile nominirane zanje. Predvsem pa se mi je zdelo pomembno, da preberem vsaj ducat slovenskih knjig, ker si dobri slovenski avtorji prav tako zaslužijo pozornost. Nekateri avtorji na seznamu se ponavljajo, to pa zato, ker si na začetku leta nisem napisala celotnega seznama, ki bi se ga potem dejansko držala, ampak sam ga krojila sproti, glede na počutje, priporočila drugih bralcev, ali obisk lokalne knjižice oziroma zadovoljstvo ob že prej prebranih vrsticah.
Seznam prebranih knjig:
- Nadomestne volitve – J. K. Rowling
- Otok pod morjem – Isabel Allende
- Divja – Cheryl Strayed
- Kradljivka knjig – Markus Zusak
- Hiša Marije Pomočnice – Ivan Cankar
- Let nad Kukavičjim gnezdom – Ken Kesey
- Ženska v Berlinu – anonimna
- Pravilo štirih – Ian Caldwell, Dustin Thomason
- Doberdob – Prežihov Voranc
- Martin Kačur – Ivan Cankar
- Sedem minut čez polnoč – Patrick Ness
- HHhH – Laurent Binet
- Visoška kronika – Ivan Tavčar
- Butalci – Fran Milčinski
- Čudo – R. J. Palacio
- Zbogom orožje – Ernest Hemingway
- Ne ubijaj slavca – Harper Lee
- Vevericam nič ne uide – Nejc Gazvoda
- Prva oseba množine – Cameron West
- To noč sem jo videl – Drago Jančar
- Hlapec Jernej in njegova pravica – Ivan Cankar
- Nočni vlak v Lizbono – Pascal Mercier
- Podivjana celina – Keith Lowe
- Stoletnik, ki je zlezel skozi okno in izginil – Jonas Jonasson
- Kronika pozabljanja – Sebastjan Pregelj
- Pridni sinko – Pascal Bruckner
- Starec in morje – Ernest Hemingway
- Slika Doriana Graya – Oscar Wilde
- Trpljenje mladega Wertherja – Johann Wolfgang von Goethe
- Noč v Lizboni – Erich Maria Remarque
- Sreča na upanje – Marcel Franck
- Najbolj modre oči – Tomi Morrison
- Opoldne nekega dne – Vinko Möderndorfer
- Gverilci – Polona Glavan
- Napev o lakoti – J. M. G. Le Clezio
- Maj, november – Drago Jančar
- Mladoporočenca z ulice Rossetti – Fulvio Tomizza
- Domov – Tomi Morrison
- Nekropola – Boris Pahor
- Tujec – Albert Camus
- Hotel Dubrovnik – Žarko Petan
- Ubežni delci – Anne Michaels
- Česar ne moreš povedati frizerki – Agata Tomažič
- Otroštvo – Miha Mazzini
- Eleanor & Park – Rainbow Rowell
- Ljubeznivec – Julia Franc
- Krasni novi svet – Aldous Huxley
Srečno 2016 in na branje.
Tjaša Šuligoj